Z Wymiaru NBA

 

Cześć! Dzisiaj trochę na temat niesportowych zachowań i zagrań nie fair play. Zapraszam!

W koszykówce rozróżniamy kilka rodzajów fauli: osobisty, techniczny, niesportowy, obustronny i dyskwalifikujący. Jak już było napisane w poprzednim artykule zawodnik z pięcioma (5) przewinieniami musi opuścić parkiet i do końca spotkania nie może na niego wejść.

Najczęstsze faule osobiste to trzymanie, pchanie, blokowanie biodrami, łapanie przeciwnika rękami, uderzanie, ciągniecie za koszulkę itp. Każdy faul jest zapisany w protokole meczu, czyli najważniejszym dokumencie po zakończeniu spotkania.

 

Faul techniczny otrzymuje zawodnik, który zachowuje się niestosownie. Lekceważenie sędziów, obraźliwe gesty i słowa w stronę sędziów lub przeciwników to tylko część zachowań podchodzących pod faul techniczny. Ciekawe też jest to, że faulem technicznym może zostać też ukarany trener. Po dwóch fulach technicznych zawodnika albo trenera, osoba która otrzymała 2 faule musi opuścić halę.

 

Faul niesportowy to kontakt z przeciwnikiem, który nie miał na celu np. zabrać piłki. Czyli jaśniej mówiąc jest to zachowanie, które nie było sportowe np. pchanie od tyłu w plecy lub podstawienie nogi. Ten faul może popełnić tylko zawodnik. Tak samo jak w przypadku faulu technicznego, po dwóch faulach niesportowych zawodnik musi opuścić plac gry i udać się do szatni. 

 

Faul obustronny to bardzo rzadka sytuacja. Ten faul jest odgwizdywany, gdy dwóch zawodników z przeciwnych drużyn popełnia faul. Aby faul obustronny został odgwizdany zawodnicy muszą być popełnione przeciwko sobie i muszą być związane z kontaktem fizycznym. Faul osobisty należy zapisać każdemu winnemu zawodnikowi i należy wznowić grę. 

 

Faul dyskwalifikujący to niesportowe zachowanie zawodnika lub trenera. Orzeczony może być wtedy, gdy na boisku lub na strefie ławki (między trenerami np.) dochodzi do aktu przemocy.  Jeżeli dwóch lub więcej zawodników, prosto mówiąc, pobije się to zostają ukarani faulem dyskwalifikującym i w tempie natychmiastowym muszą opuścić boisko i zejść do szatni. Za faul dyskwalifikujący drużyna przeciwna otrzymuje 2 rzuty wolne lub więcej, zależnie od tego ilu zawodników zostało zdyskwalifikowanych.

Wrzucam wam filmik z widocznie pokazanym zachowaniem, które zasłużyło na dyskwalifikacje. 

 Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl